ESRB aptaria LEI ateitį

European Systemic Risk Board (ESRB) paskelbė dokumentą, kuriame kalbama apie Legal Entity Identifier (LEI) svarbą. ESRB vaidmuo Europos Sąjungoje (ES) – užkirsti kelią finansų sistemos rizikai ir ją mažinti. Dokumente aptariamos LEI teikiamos galimybės sudaryti sąlygas greitesniems, pigesniems ir saugesniems sandoriams ne tik finansų rinkose, bet ir visiems juridiniams asmenims visame pasaulyje.

Legal Entity Identifier

ESRB dokumente teigiama, kad: “Platesnis LEI naudojimas naudingas ne tik reguliavimo institucijoms ir kitoms valdžios institucijoms. Privalumų turi ir platesnis finansų sektorius, ne finansų sektorius ir mokslininkai. Kadangi LEI duomenų bazė yra viešoji gėrybė, ja galima laisvai naudotis. LEI sukuria pasaulinę skaitmeninio amžiaus infrastruktūrą juridinių asmenų srityje, panašiai kaip telefonų knyga analoginiame amžiuje.”

Global Legal Entity Identifier Foundation (GLEIF), Global LEI System (GLEIS) priežiūros institucija, vertina organizacijų, siekiančių veikti kaip LEI emitentai, tinkamumą, palankiai vertina ESRB pareiškimus ir toliau aptaria šią temą.

GLEIF atkreipia dėmesį, kad nors ESRB dokumente pripažįstamas platus LEI potencialas, ataskaitoje taip pat atkreipiamas dėmesys į galimus pasaulinio įsitvirtinimo stabdžius tiek finansiniams, tiek nefinansiniams juridiniams asmenims. Tarp jų – klausimai, susiję su LEI gavimo ir jo atnaujinimo, kai to reikia mažesnėms bendrovėms, išlaidomis; susidomėjimo ar informuotumo stoka ne tik finansų sektoriuose ir tai, kad nėra jokio įstatymo, pagal kurį visos šalys privalėtų naudoti tam tikrus kodus, kurie palengvintų įvairių suinteresuotų šalių bendravimą. Dabartinė metinė atnaujinimo norma (pagal kurią reikia atnaujinti informacinius duomenis, jei jie kaip nors pasikeitė) taip pat nėra pakankamai dažna kai kuriais priežiūros tikslais.

ESRB rado būdą, kaip įveikti šias kliūtis, rekomenduodama, kad sukurta pasaulinė LEI išdavimo sistema būtų taikoma ir nacionaliniams verslo registrams bei finansų įstaigoms. Tai leis joms ir galinčioms atlikti savo, kaip agentūros ar patarėjo, vaidmenį, ir palengvinti LEI išdavimą savo juridinių asmenų klientams, prisiimant registracijos agento arba patvirtinimo agento vaidmenį.


Galimi reguliavimo pakeitimai

Pasaulinė LEI sistema deda daug pastangų, kad sukurtų patikimą ir tvirtą reguliavimo sistemą. Tačiau bet kuri sistema yra tokia gera, kokie geri yra jos dalyviai, todėl svarbu suprasti, kaip pasaulinis reguliavimas gali atlikti neatsiejamą vaidmenį padedant sėkmingai įgyvendinti šią naują iniciatyvą. GLEIF pateikia keletą įžvalgų apie tai, kokios veiklos perspektyvos gali prireikti šiems reguliavimams, jei jie tikrai norės padėti įgyvendinti ESRB rekomendacijas.

Company Law

Visuotinių teisės aktų, kuriais būtų įpareigota išduoti LEI, priėmimas būtų veiksmingas įmonėms visame pasaulyje. Tai įmanoma tik tuo atveju, jei visiems registruotiems subjektams LEI būtų išduodamas per atitinkamus įmonių registrus.

AML Law

Kita galimybė atsižvelgti į ESRB rekomendacijas galėtų būti pakoreguojant kovos su pinigų plovimu taisykles visame pasaulyje. Tokie įstatymai galbūt galėtų būti atnaujinti, kad į juos būtų įtrauktas įpareigojimas finansų įstaigoms naudoti LEI visiems juridiniams asmenims taikant deramo klientų tikrinimo priemones.

Payments Law

Galiausiai, kadangi mokėjimus reglamentuojantys teisės aktai toliau tobulėja, o pasaulinis efektyvumo siekis kasdien tampa vis stipresnis – pasitelkiant tokias naujoves kaip ISO 20022 sertifikavimas, kurio sistemoje jau naudojami LEI identifikavimo standartai, – integruoti tai į mūsų finansų sistemą būtų natūralus kitas žingsnis. Kaip minėta AML Law, LEI integravimas į mokėjimus priklausytų nuo finansų įstaigų, kurios palengvintų LEI gavimą ir palaikymą savo klientų bazėje.